To je endokrina žlijezda koja proizvodi tiroidne hormone koji sadrže jod, a čijim se lučenjem reguliše i količina drugih hormona.
Zdravlje štitne žlijezde je od velikog značaja za dobrobit cijelog organizma jer ona upravlja velikim brojem procesa u tijelu
To je endokrina žlijezda koja proizvodi tiroidne hormone koji sadrže jod, a čijim se lučenjem reguliše i količina drugih hormona.
Tiroidna žlijezda utiče na rad metabolizma u organizmu, a od njene funkcije takođe zavise rast i imunitet osobe.
Koji simptomi su pokazatelji da štitna žlijezda pojačano radi?
Ukoliko je štitna žlezda preterano aktivna, ovo stanje naziva se hipertireoza i 10 puta je češće kod žena nego kod muškaraca.
Hipertireoza se najčešće javlja kod žena starosti između 20. i 50. godine života. U najvećem broju slučajeva je posljedica autoimunog procesa, tokom kojeg telo ne prepoznaje štitnu žijledu kao svoju strukturu, pa proizvodi antitela protiv nje, s posledicom njene prekomerne stimulacije.
Simptomi hipertireoze
U početku, simptomi hipertireoze nisu jako izraženi i lako ih je pomiješati sa znacima drugih bolesti. Međutim, ako se ne dijagnostikuje na vrijeme, hipertireoza može da izazove brojne komplikacije koje su i te kako opasne.
Endokrinolog Džini Tod otkrila je dugu lista simptoma povezanih sa previše aktivnom štitnom žlijezdom, a ovih 10 su najčešći:
1. Oticanje vrata zbog povećanja štitne žlijezde
2. Nepravilan ili neobično ubrzani otkucaji srca
3. Tremor i drhtavica
4. Topla koža i prekomjerno znojenje
5. Crveni dlanovi
6. Oštećenje noktiju
7. Svrab i osip na koži
8. Proređenost i gubitak kose
9. Uočljiv gubitak težine
10. Problemi sa očima – crvenilo, suhoća i slab vid
(Espreso)